Magkeverékek

Újra és újra visszatérő kérdések közt szerepel, hogy mivel, miként etessük madarunkat, hogy az a lehető legoptimálisabb táplálékokat kapja.

Mikor mi vetettük fel a témát Gálos István barátunknak, ő azt hozta fel példaként, hogy egyetlen árokparton több tucat fajta tápláló növény közül válogathatnak a szabadon élő madarak, különféle érettségi stádiumban lévő magokkal, zöld növényi részekkel. Vagyis szinte lehetetlen azt a terített asztalt biztosítanunk, amit a természet nyújthat számukra.

A madártartók lelkiismeretét lehet, hogy megnyugtatja, ha egy doboz magkeverékre ráírják, hogy „teljes értékű”, de ha hosszú életet szánunk állatkáinknak, akkor nem elég csupán száraz magokkal etetnünk őket. Természetesen nem arra gondolunk, hogy minden madártartó lisztkukac tenyészettel rendelkezzen és saját termesztésű félérett fürtöskölessel kedveskedjen kedvencének, de a szezonális gyümölcsök, zöldségek, az állati fehérjét pótolandó főtt tojás, zöld levelek, csíráztatott magvak és más eleségek, ideális esetben a napi táplálék túlnyomó részét is kitehetik.

Mikor az alábbiakban madaraink takarmányozásáról beszélünk, érdemes szem előtt tartani, hogy a jó minőségű és megfelelően összeállított magkeverék etetése csak része a táplálásnak.

Felsorolásunkban támpontot kívánunk adni az nálunk is tartott madárfajták etetéséhez, néhány általunk használt magkeverék összetételének leírásával.

Papagájok:

1. A hullámos papagájok keverékének alapját a kölesfélék (fehér, sárga, vörös) alkotják, kiegészítve többek közt fénymaggal, muharmaggal, lenmaggal, zabbal, árpával, tritikaléval, kevés búzával. Egy hullámos papagáj napi szükségletét jelentő magkeverék mennyisége 1,5-3cl közt változik, ami évszaktól, mozgáslehetőségtől is függ.

2. A törpepapagájok, nimfa, énekes már igényli a fehérjékben, zsiradékban gazdagabb összetételt, mageleségük alapja szintén köles (fehér, sárga, vörös), fénymag, madárcirok, zab, de olajos magvakat is kell tartalmaznia (napraforgó, szeklice, kevés kendermag).

3. Az un. középpapagájok eleségébe sokféle mag keverhető, lisztes magvak (kölesek, fénymag, zab, búza, barna kukorica, stb.), olajos magvak (csíkos és fehér napraforgó, szeklice, kendermag, perilla, stb.), borsó, mungó bab, lenmag, máriatövis, hajdina, utóbbiak részaránya a keverékben 1- 4 %. Fajtától függően esetenként adhatunk mogyoróféléket, dióbelet.

4. A nagypapagájok keveréke az olajos magvak, nagyobb szemű gabonafélék mellett még 15-20% un. aprómagot is tartalmaz. A csonthéjasok közül a dió és mogyoró félék, pirítatlan és sózatlan formában adhatók. A héjas termést elegendő megroppantani, így meggyőződhetünk a belső rész épségéről.

5. Arák, kakaduk, jákó – az óriáspapagájok keveréke megefelelő mozgás lehetőség biztosítása mellett már akár 40-50%-ban is kaphatnak olajos magvakat, diót, mogyorót, de nagyobb szemátmérőjű gabonafélék mellett még nekik is lehet adni kevés aprómagot, melyek némileg változatossabbá teszik a táplálkozásukat.

,, ,. . .
...................1. kép. .......................................2. kép ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, ., 3. kép

.. ..
. ..................4. kép ............................ .. ... ...... 5. kép

A papagáj keverékeink mindegyikébe keverünk MÁRIATÖVIS magot, mely közismert májvédő, így próbáljuk kiküszöbölni kedvenceink májkárosodásának lehetőségét. Hozzávetőleg a keverékek 2 %-át teszi ki.

máriatövis mag ....................... fürtös köles

Minden esetben figyelembe kell venni a fajta sajátos igényeit, az év időszaka, eredeti élőhelye, egyéni szükségletei alapján változik a keverék.

A papagájok eleségét célszerű nyári időszakban félérett, és érett gyommagvak gyűjtésével még változatosabbá tenni.

Pintyfélék, kanárik:

Általában a keverékük alapja a kölesfélék, fénymag, kiegészítve hántolt zabbal, négermaggal, muharral, nyári repcével, lenmaggal, általában a kanári eleség áll többféle magból.
Mivel egzótás ismereteink nem olyan mélyrehatóak, ezért a különlegesebb fajták táplálásához érdemes egy hozzáértő tenyésztőt felkeresni és információkat kérni.

Minigalambok:

A nálunk található pintyféléknél érzékenyebbek mind a tartási körülményekre, mind a táplálékra. Összefoglalásként annyit elmondhatunk, hogy keverékük alapja a pintyek részére összeállított keverék, melyet ötvözhetünk a hullámos papagáj keverékkel. Az élő eleség, például lisztkukac elmaradhatatlan a táplálkozásukban. Gyümölcsféléket nem mindegyik fajta szereti, az egzotikus fajták különböző elterjedési területek szerint változatosabb, eltérő táplálást igényelnek.

A FÜRTÖSKÖLEST (csumiz) szinte minden madarunk kedveli az egzótáktól a kakadukig. Nem csak szeretik, de például az új röpdébe került madarak gyorsabban táplálékhoz jutnak, ha ezt a rácsba fűzzük, a fiókák is könnyen feltörik, így megismerkednek a magokkal, vagyis önállóvá válásukat segíthetjük elő vele. Etetésénél a penészre és a rothadásra kell odafigyelni, jól kezelt és kellően kiszárított magot adjuk madarainknak.

Az összetétel változik például a költési, vagy vedlési időszakokban, mikor a keverék magasabb vitamintartalmú, fehérjében gazdagabb, míg a téli hónapokban az emelt mennyiségű szénhidrát és zsiradék tartalmú mag biztosítja a hidegebb idő átvészelését.

Néhány általunk alkalmazott magkeverék képével szeretnénk támpontot adni, természetesen nem szükségszerű a 100%-os egyezés, de ha már az etett eleség nagyrészt hasonlít ezekre akkor a magkeverék megfelelő.

Itt jegyeznénk meg, hogy egy kedves ismerősünk az általunk összegyűjtött tapasztalatok alapján összeállított magkeverékeket gyártja és forgalmazza hazánkban az egyik legjobb minőségben és talán a legkedvezőbb áron.
Termékeit többféle kiszerelésben lehet megvásárolni, és a nehezebben beszerezhető magok is megtalálhatóak kínálatában. Keverékei tisztított, pormentes és egészséges magokból állnak.